სენსორული სისტემები ხორბლის კულტურისთვის
სენსორებმა და ჭკვიანმა ტექნოლოგიებმა (SST) გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ ლემშვენიერაში, 80 ჰექტარზე გაშენებულ ნუშის ბაღში დაამონტაჟა და პროგრამულად გამართა ამერიკული კომპანია Davis Instruments-ის მიერ წარმოებული აგრო-მეტეოსადგური და სენსორული სისტემები.
პროექტის ფარგლებში ნაკვეთზე დაინსტალირდა შემდეგი მოწყობილობები:
• აგრო-მეტეოსადგური (Cabled Vantage Pro2 GroWeather);
• ნიადაგის ტენიანობის სენსორი;
• ნიადაგის ტემპერატურის სენსორი.
ინტეგრირებული სენსორებისა და ჭკვიანი სისტემების საშუალებით, ფერმერს რეალურ დროში მუდმივად ექნება წვდომა ნიადაგურ-კლიმატურ მონაცემებზე, ამინდის პროგნოზზე, ნუშის კულტურისთვის დამახასიათებელი დაავადებების გავრცელების რისკებზე და ა.შ
სენსორული სისტემებიდან და აგრო-მეტეოსადგურიდან მიღებული მონაცემების საფუძველზე, ფერმერს შეუძლია:
• მიიღოს მონაცემებზე დაფუძნებული, ზუსტი და დროული გადაწყვეტილებები;
• წინასწარ დაგეგმოს აგროტექნიკური ღონისძიებები ბაღში;
• მართოს მორწყვის რეჟიმი ნიადაგისა და კულტურის მდგომარეობის მიხედვით, რაც ხელს შეუწყობს წყლისა და ენერგიის დაზოგვას;
• დროულად მიიღოს შეტყობინებები კონკრეტული დაავადებების გავრცელების ალბათობაზე, განახორციელოს საჭირო წამლობები და შეამციროს დაავადებათა გავრცელების რისკი, საბოლოოდ კი მინიმუმამდე დაიყვანოს პესტიციდების გამოყენება.

Installation of a Meteorological Station and Sensors
In the village of Lemshveniera, Gardabani Municipality, smart technologies and sensors (SST) were used to install and configure an agro-meteorological station and sensor systems produced by the American company Davis Instruments in an 80 hectare almond orchard.
As part of the project, the following equipment was installed on the plot:
• Agro-meteorological station (Cabled Vantage Pro2 GroWeather);
• Leaf Wetness Sensor;
• Soil Moisture Sensor;
• Soil Temperature Sensor.
Thanks to the integrated sensors and smart systems, the farmer will have constant real-time access to soil and climate data, weather forecasts, and the risk of disease outbreaks specific to almond crops.
Based on the data collected from the sensor systems and agro-meteorological station, the farmer can:
• Make data-driven, accurate, and timely decisions;
• Plan agro-technical activities in the orchard in advance;
• Manage irrigation according to the condition of the soil and crop, which helps save water and energy;
• Receive timely alerts about the probability of specific disease outbreaks, apply treatments as needed, and reduce the risk of disease spread - ultimately minimizing pesticide use;