აგრო-მეტეოსადგურები მოცვის ბაღებში
SST-მ, ისრაელის საელჩოს დმხარდაჭერით, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში წარმატებით განახორციელა აგრო-ტექნოლოგიური პროექტი, რომლის ფარგლებშიც ადგილობრივ ფერმერებს გადაეცათ აგრო-მეტეოსადგურები. პროექტის მიზანია ფერმერთა აგრარული მენეჯმენტის გაუმჯობესება და მათთვის უახლესი ტექნოლოგიების ხელმისაწვდომობის გაზრდა.
პროექტის ფარგლებში, მოცვის ბაღებში დამონტაჟდა და პროგრამულად გაიმართა ოთხი ერთეული აგრო-მეტეოსადგური. გარდა ამისა, SST-ს სპეციალიზებულმა აგრონომმა ჩაატარა ტრენინგი ფერმერებისთვის, სადაც მონაწილეებმა მიიღეს დეტალური ინფორმაცია შემდეგ საკითხებზე:
• აგრო-მეტეოსადგურების მუშაობის პრინციპები;
• სადგურების შესაძლებლობები და მათი გამოყენება სოფლის მეურნეობაში;
• FieldClimate პლატფორმის გამოყენების პრაქტიკული გზები და მონაცემთა ანალიზის ტექნიკები.
მოწყობილობებით ფერმერებს რეალურ დროში მიუწვდებათ 23 ტიპის კლიმატურ მონაცემზე,კერძოდ:
• ჰაერის ტემპერატურა და ტენიანობა;
• მზის რადიაცია და ენერგია;
• ქარის შესახებ მონაცემები;
• გაბატონებული ქარის მიმართულება და სიჩქარე;
• ევაპოტრანსპირაცია (ETo);
• ნალექის მაჩვენებელი;
• მზის რადიაცია და მზის სინათლის ხანგძლივობა;
• VPD;
• Dew Point;
• Delta T.
აგრო-მეტეოსადგურები ფერმერებს არამხოლოდ კლიმატური მონაცემების მონიტორინგის, არამედ მოცვის კულტურისთვის დამახასიათებელი შვიდი ძირითადი დაავადების გავრცელების პროგნოზირების შესაძლებლობასაც აძლევს. ფერმერები წინასწარ იღებენ გაფრთხილებას შესაძლო რისკებზე და დროულად გეგმავენ მიზანმიმართულ პრევენციულ ღონისძიებებს, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს მოსავლის დაკარგვის რისკს.

Agro-Meteorological Stations in Blueberry Orchards
With the support of the Embassy of Israel, SST successfully implemented an agri-technological project in the Zugdidi Municipality, through which local farmers received state-of-the-art agro-meteorological stations. The project aims to improve agricultural management practices and increase farmers' access to modern technologies.
As part of the project, four agro-meteorological stations were installed and fully configured in blueberry orchards. Additionally, SST’s specialized agronomist conducted a training session for farmers, during which participants received detailed information on the following topics:
• The operating principles of agro-meteorological stations;
• The stations’ capabilities and their application in agriculture;
• Practical use of the FieldClimate platform and data analysis techniques.
Through these devices, farmers gain real-time access to 23 types of climatic data, including:
• Solar radiation and energy;
• Wind-related data;
• Dominant wind direction and speed;
• Evapotranspiration (ETo);
• Precipitation levels;
• Solar radiation and sunshine duration;
• VPD;
• Dew point;
• Delta T.
Agro-meteorological stations not only enable farmers to monitor climatic conditions but also allow them to forecast the spread of seven major diseases affecting blueberry crops. Farmers receive early warnings about potential risks and can plan targeted preventive measures in a timely manner - significantly reducing the risk of crop loss.